Make your own free website on Tripod.com

Competition Results




Estonian Nationals


1999/20002000/2001

4-5. Dec. 1999


Senior Ladies Senior Men Senior Pairs
1. Olga Vassilyeva EST
2. Ekaterina Golovatenko EST
3. Liina-Grete Lilender EST
1. Margus Hernits EST
2. Alexei Kozlov EST
3. Roman Martynenko EST
1. Viktoria Shklover/Valdis Mintals EST
Junior Ladies Junior Men Junior Ice Dance
1. Maria Levitan EST
2. Elena Abolina EST
3. Evgenia Serebrian EST
1. Alexei Saks EST
2. Dimitri Antoni EST
1. Marina Timofeeva/Evgeny Striganov EST

TOP

9.-10. Dec. 2000


Senior Ladies Senior Men Senior Pairs
1. Olga Vassilyeva EST
2. Ekaterina Golovatenko EST
3. Liina-Grete Lilender EST
1. Alexei Kozlov EST
2. Margus Hernits EST
3. Alexei Saks EST
4. Roman Martynenko EST
1. Viktoria Shklover/Valdis Mintals EST
Junior Ladies Junior Men Junior Ice Dance
1. Oksana Yeryomenko EST
2. Maria Levitan EST
3. Diana Rennik EST
1. Dimitri Antoni EST
2. Dmitri Kashs LAT
3. Sergei Panteleyev LAT
4. Ilia Glebov EST
1. Maria Timofeeva/Evgeny Striganov EST

TOP

Estonian Junior Nationals


1999/2000 2000/2001

21-23 January 2000


Junior Ladies Junior Men Junior Ice Dancing
1. Maria Levitan Club Kristalluisk
2. Inga Lillemaa Club Liibelaa
3. Elena Abolina Club Liibelaa
4. Olesya Gretchuk Club Rataskaar
5. Oksana Yeryomenko Club Paasuke - Narva
6. Evgenia Serebryan Club Hobeuisk
7. Yulia Serebryan Club Hobeuisk
8. Dina Malova Club Rataskaar
9. Dina Rosseva Club Paasuke - Narva
10. Irina Burdolo Club Kristalluisk
11. Kristina Yurtchenkova Club Liibelaa
1. Alexei Saks
2. Dimitri Antoni Club Hobeuisk
1. Marina Timofeeva/Evgeny Striganov
2. Sille Laidmaa/Mark Vorp

12-14 January 2001


Junior Ladies Junior Men Junior Ice Dancing
1. Maria Levitan Club Kristalluisk
2. Evgenia Serebryan Club Hõbeuisk
3. Elena Abolina Club Liibelaa
4. Olesya Gretchuk Club Rataskaar
5. Yulia Serebryan Club Hõbeuisk
6. Oksana Yeryomenko Club Pääsuke
7. Inga Lillemaa Club Liibela
8. Viktoria Gromova Club Pääsuke
9. Dina Malova Club Rataskaar
10. Kristiina Yurtchenkova Club Liibela
11. Dina Rosseva Club Pääsuke
12. Irina Burdylo Club Kristalluisk
13. Olga Ivanova Club Hõbeuisk
1. Alexei Saks club Kristalluisk
2. Dimitri Antoni Club Hobeuisk
1. Marina Timofeeva/Evgeny Striganov
Novice Ladies Novice Men Novice Ice Dance
1. Elena Glebova Club Kristalluisk
2. Kristiina Daub Club Kristalluisk
3. Ekaterina Frolova Club Kristalluisk
4. Katrin Yurtchenkova Club Liibela
5. Irina Ivanova Club Kristalluisk
1.
2.
1.
2.

TOP

Tallinn Cup


1999/2000

17-19 February 2000


Ladies Men Pairs Ice Dancing
1. Klara Bramfeltd SWE
2. Asa Persson SWE
3. Olga Vassilyeva EST
4. Tiina Weckman FIN
5. Olga Stepanova RUS
6. Ekaterina Golovatenko EST
7. Gwenaelle Jullien FRA
8. Liina-Grete Lilender EST
9. Yulia Selepen LTU
1. Margus Hernits EST
2. Frederic Dambier FRA
3. Alexei Fedoseev RUS
4. Syltan Kokoev RUS
5. Roman Martynenko EST
6. Tero Hamalainen
7. Joni Juvonen FIN
1. Viktoria Shliakhova/Grigori Petrovski RUS
2. Viktoria Maksuta/Vitali Dubina RUS
3. Viktoria Shklover/Valdis Mintals EST
4. Tatyana Zaharyeva/Yuri Salmanov LAT
1. Magali Saury/Mikhail Stifounin FRA
2. Nina Ulanova/Alexander Pavlov RUS
3. Elisa Angeli/Moreno LaFiosca ITA
4. Marta Paoletti/Alessandro Tormena ITA
5. Daria Manoylo/Vasyl Baranov UKR
6. Anna Mosenkova/Sergei Sychov EST

TOP

Tallinn Championship


2000,1999

4-5. Nov. 2000

Senior Ladies Senior Men Senior Dance Senior Pairs
1. Olga Vassilyeva
2. Ekaterina Golovatenko
3. Liina-Grete Lilender
1. Alexei Kozlov
2. Roman Martynenko
1. Anna Mosenkova/Sergei Sychov
1. Viktoria Shklover/Valdis Mintals
Junior Ladies Junior Men Junior Ice Dance
1. Oksana Yeryomenko
2. Elena Muhhina
3. Maria Levitan
1. Alexei Saks
2. Dimitri Antoni
1. Maria Timofeeva/Evgeny Striganov
2. Sille Laidmaa/Mark Vorp


30-31. Nov. 1999

Senior Ladies Senior Men Junior Ladies
1. Ekaterina Golovatenko EST
2. Olga Vassilyeva EST
3. Liina-Grete Lilender EST
4. Valentina Kildeva UKR
1. Alexei Kozlov EST
1. Maria Levitan EST
2. Evgenia Serebrian EST
3. Alexandra Petusko LAT
4. Inga Lillemaa EST
5. Polina Kildeva UKR
6. Elena Abolina EST
7. Yulia Teplikh LAT
8. Yulia Serebrian EST
9. Olga Boguslavskaya LAT
10. Kristina Yurtshenkova EST
11. Anu Erlang EST
12. Svetlana Vesyolaya LAT
13. Irina Burdolo EST

TOP

Spring Cup


2001,

16-18 March 2001

Springs Ladies Springs Men Springs Dance

TOP

Baltic Hopes Trophy


2001

20-22 April 2001


Junior Ladies Junior Men
1. Oksana Yeryomenko EST
1. Dimitri Antoni EST
2. A. Reklys LTU
Novice Ladies Novice Men
1. NOR
2. NOR
3. NOR
4. Kristiina Yurtshenkova EST
1.
Debs Girls Debs Boys
1. Zivile Butkeviciute LTU
2. Katrin Jurtshenkova EST
3. Olesya Sanina EST
4. Viktoria Gromova EST
5. Kaidi Kraavik EST
6. Rebeka Brudersaite LTU
1. EST
Springs Girls Springs Boys
1. Maiu Rosin EST
2. Aida Rybalko LTU
3. Evelina Stsherbakova EST
4. Laura Junknavicute LTU
5. Darya Ptitsyna EST
6. Olga Ikonnikova EST
7. Polina Blochina LTU
8. Aleksandra Sotsyova RUS
9. Sofia Sergeyeva EST
10. Eneli Kontson EST
11. Karmen Kull EST
12. Yanne-Liis Yaanhold EST
13. Yana Dobrores EST
1. Deniss Skryabin EST

TOP